Kesäkuun viimeisenä päivänä Iltarastit suunnistetaan Pirkkolassa, josta radat suuntautuvat Paloheinään. Tapahtumakeskus on Pirkkolan jäähallin eteläsivulla.
Metsään voi lähteä klo 16.30–19, ja maali sulkeutuu klo 20. Ratavaihtoehtoina ovat 2 km, 3.5 km, 4V, 5 km ja 7 km. Radoilla 2–4V kartan mittakaava on 1:7 500 ja 5–7 km 1:10 000.
Ratamestareina toimivat Mikko ja Heidi Salonen:
“Pirkkola on suunnistajille tuttuakin tutumpi maasto. Ratamestarin haasteena on löytää kerta toisensa jälkeen jotakin uutta ja kiinnostavaa paljon kolutusta alueesta. Tällä kertaa olemme hakeneet uusia haasteita pitemmillä radoilla pitkillä reitinvalintaväleillä ja uusien, aiemmin käyttämättömien rastipisteiden hyödyntämisellä. Keskuspuiston karttauudistuksen etenemisen myötä kaikki radat pääsevät nauttimaan Atte Lahtisen laadukkaasta, päivitetystä kartasta.”
Pirkkolaan on hyvät joukkoliikenneyhteydet. Pikaraitiolinja 15:n pysäkki on Pirkkolantiellä ja bussilinjan 23 päätepysäkki liikuntapuiston parkkipaikalla. Myös Pakilantien ja Hämeenlinnanväylän bussipysäkeiltä on lyhyt matka Pirkkolaan. Pyörällä paikalle pääsee hyvin joka suunnasta.
Autoilijoille suositellaan ensisijaisesti pysäköintiä Pirkkolantien vieressä olevalla parkkipaikalla, Pirkkolantie 23. Toinen pysäköintipaikka urheiluhallien läheisyydessä on maksullinen, ja sinne ajetaan Kehä I:ltä Pirkkolan metsätietä.
Tapahtumiin ei ole tällä hetkellä mahdollista ilmoittautua etukäteen, ja se saattaa aiheuttaa enemmän jonoa kartanmyynnissä. Ostamalla etukäteen Iltarastit-sarjalipun vältät jonottamisen ja pääset rekisteröitymisautomaatin kautta suoraan suunnistamaan. Maksutavat tapahtumapaikalla: MobilePay, liikuntaedut, pankkikortti ja käteinen.
Rastit ovat maastossa omatoimisuunnistusta varten tavallista pidempään 2.8. asti. Omatoimisuunnistuskarttoja voi ostaa maanantain tapahtuman jälkeen omaps.io-karttakaupasta. Karttoja voi ostaa myös valmiiksi painettuna myyntipisteistä.
Helsingin Suunnistajien yhteistyökumppani Polku Hotelli Nuuksion kansallispuistossa tarjoaa 10 % alennuksen koodilla HSPolku, kun teet huonevarauksen Polku Hotellin verkkosivujen kautta.
Myös seuran kumppani Lumonite näkyy Iltarastien yhteydessä: Iltarastien kävijät saavat 10 % alennusta kaikista Valostore.fi -verkkokaupasta ostetuista Lumonite tuotteista koodilla ILTARASTIT2427.
Suunnistajan Kauppa on myös paikalla.
Iltarasteilla on käytössä Livelox reittien analysointia varten. Radat julkaistaan tapahtumapäivän iltana klo 19.
Tervetuloa!