Maanantaina 31. elokuuta Iltarastit järjestetään Pirttimäessä. Ratamestarina on Heli Huhtala:
”Ensi viikon Iltarasteilla suunnataan Pirttimäestä lännen-luoteen suuntaan Nuuksion taatun hienoihin maisemiin. Tarjolla on jälleen monipuolisia ratoja kaiken tasoisille suunnistajille, aina helpoista ja turvallisista aloittelijaradoista pitkiin, sekä fyysisesti että suunnistuksellisestikin vaativiin haasteisiin.
Pidemmillä radoilla päästään Hynkänlammen länsipuolen maastoon, jossa suunnistajia odottavat vaihtelevat avokallioalueet, pienipiirteiset maastonmuodot sekä juuri ajantasaistettu kartta 🤩. Alue tarjoaa mukavaa suunnistettavaa ja runsaasti mahdollisuuksia omien reitinvalintojen tekemiseen. Lyhyemmillä radoilla voi keskittyä suunnistuksen perustaitoihin selkeiden kohteiden tukemana ja nauttia samalla Pirttimäen ympäristön kauniista luonnosta.
Syksyn kilpailukausi lähestyy vauhdilla, joten nyt on erinomainen tilaisuus hioa sekä suunnistus- että kilpailuvirettä. Tervetuloa nauttimaan suunnistuksesta, haastamaan itseäsi omalla tasollasi ja viettämään mukava iltapäivä metsässä!”
Huom. Pirttimäessä on pyöräilyreittejä, jotka risteävät muutamassa kohdin Iltarastiratojen kanssa. Noudatathan varovaisuutta ja huomioit muut ulkoilijat.
Lähdöt ja ilmoittautuminen
Metsään voi lähteä klo 16.30–19, ja maali sulkeutuu klo 20.
Ilmoittautua ja maksaa voi joko etukäteen Rastilipussa tai tapahtumapaikalla.
Ratavaihtoehdot
Ratavaihtoehdot ovat 2 keltainen, 3 oranssi, 3 violetti, 4 sininen, 5 violetti, 7 sininen ja 9 sininen. Taitotasojen värien kuvaukset
Mittakaava on 7–9 km radoilla 1:10 000 ja lyhyemmillä radoilla 1:7500.

Saapuminen
Pirttimäen ulkoilumajan osoite on Kunnarlantie 110. Jos käytät navigaattoria, laita osoitteeksi Kunnarlantie 112. Tarvittaessa saamme lisäpysäköintipaikaksi Backbyn kartanon edessä olevan parkkipaikan ja sen viereisen niityn sekä Espoon Automuseon parkkipaikat. Backbyn kartanon osoite on Bodomintie 37 ja sieltä on Pirttimäkeen noin 1,3 kilometriä kevyen liikenteen väylää.Tien varressa on rastiliput opasteena.
Pirttimäkeen pääsee myös HSL:n bussilinjalla 246 Espoon keskuksesta.
Tulokset
Tapahtuman tulokset päivittyvät tulossivulle.
Omatoimisuunnistus
Rastit ovat maastossa omatoimisuunnistusta varten 12.9. asti. Omatoimisuunnistuskarttoja voi ostaa maanantain tapahtuman jälkeen omaps.io-karttakaupasta. Karttoja voi ostaa myös valmiiksi painettuna myyntipisteistä.
Kumppanit
Helsingin Suunnistajien yhteistyökumppani Polku Hotelli Nuuksion kansallispuistossa tarjoaa 10 % alennuksen koodilla HSPolku, kun teet huonevarauksen Polku Hotellin verkkosivujen kautta.
Seuran kumppani Lumonite näkyy Sprintticupin yhteydessä: Sprintticupin kävijät saavat 10 % alennusta kaikista Valostore.fi -verkkokaupasta ostetuista Lumonite tuotteista koodilla ILTARASTIT2427.
Suunnistajan Kauppa on paikalla tapahtumassa.



